Jsme součástí:

Region Orlicko - Třebovsko

www.vychodni-cechy.info

Poloha
Obec Džbánov, leží 12km východně od Vysokého Mýta a 8km západně od Ústí nad Orlicí v nadmořské výšce 430 m n.m., katastrální rozloha obce je 256 ha a žije tu 129 obyvatel. Je sevřena z východní strany smrkovými a smíšenými lesy bohatými na zvěř a rostlinstvo. Západním směrem z obce jsou překrásné výhledy na Východolabskou rovinu, Železné hory a Ždárské vrchy. Džbánov leží na okraji Orlické a Českotřebovské tabule, ukončené v těchto místech vrchy Lysinou (506 m n. m.) a Vilámovem (508 m n. m). Tyto vrchy se svažují na východní stranu prudce ke korytům řeky Tiché Orlice a malebného údolí říčky Řetovky.


Význačnější stavby
Rozloha obce není veliká, je soustředěna okolo vodní nádrže, v poslední době opravené, kde je i nově zrekonstruovaný evangelický kostel se stoletými lipami. Poblíž evangelická fara s nově vybudovanou modlitebnou a pomník obětem 1.světové války. U hlavní komunikace procházející obcí vedoucí od východu z Ústí nad Orlicí nebo Litomyšle západním směrem na Choceň a Vysoké Mýto je postaven Obecní dům s hasičskou zbrojnicí a obchodem.


Informace pro turisty
K turisticky zajímavým lokalitám v blízkém okolí patří Přírodní park Orlice, Andrlův Chlum s rozhlednou a Křížovou cestou s kapličkami, zříceniny hradů Lanšperk, Žampach, Potštejn a Litice nad Orlicí, dále pak historická centra okolních měst Litomyšl, Vysoké Mýto, Ústí nad Orlicí a Brandýs nad Orlicí. K větším rekreačním letoviskům v letním období patří 28km vzdálená údolní nádrž Pastviny, dále vzdálenější – na západě vodní nádž Seč a severně Rozkoš. Nejbližší zimní střediska jsou Čenkovice, Říčky a Deštné v Orlických horách. V nynější době je vrcholí vybudování nové cyklistické stezky Letohrad - Choceň podél Tiché Orlice.


Spolky a život obce
Od roku 1985 Džbánov spadá pod Obecní úřad ve Voděradech a poštou pod Vysoké Mýto. V nynější době je v obci činný jen Sbor dobrovolných hasičů, který pomáhá zajišťovat různé akce pro děti a rodiče. Je zde také zastoupeno Zemědělské obchodní družstvo se sídlem v Zálší čítající dvě stáje hovězího dobytka a okolní pastviny. Zahrnuto je i soukromé podnikání v zemědělství, truhlářství, kovoobrábění a autodílna.

 

Aktuality :

Info obce Duben 2019
Volby do EU 2019 - stanovení minim.počtú členů voleb.komise
Výroční zpráva za rok 2018
Info obce Únor 2019
ROZPOČET OBCE NA ROK 2019